Černý nebo bílý?

28.01.2019

Martin Šíl

Jedno z největších nedorozumění se jmény zvířat vzniklo při pojmenování černého a bílého nosorožce. Kdo obě zvířata viděl aspoň z rychlíku, dobře ví, že jsou oba šediví, případně hnědí nebo červení. Podle toho, v jaké hlíně se zrovna vyválejí. Proč se jim tedy říká "černý" a "bílý"?

Je to jednoduché. Ten bílý přišel ke své barvě špatným překladem. Z anglického "wide", což znamená "široký" a upozorňuje na jeho širokou tlamu, vzniklo "white", což znamená "bílý". Foneticky to totiž zní stejně: "WAJT". Nedorozumění bylo na světě. No a protože jeden nosorožec je bílý, ten druhý, logicky, musí být černý :-)

A jak se od sebe poznají? Ten černý je celkově menší, protože preferuje buš. Má taky prohnutější záda. A hlavně - horní pysk na tlamě má prodloužený do takového chňapátka, kterým trhává listy a větvičky z keřů. Jeho hlavní potravu. A hlavu drží nahoře.

Ten bílý je robustnější, protože žije hlavně v savanách. Nemá tak prohnutá záda a hlavně - má širokou rovnou tlamu, kterou spásá trávu. Proto taky drží hlavu nízko u země.

Na fotkách je to docela dobře vidět. Ta tlama je nejspolehlivější znamení, podle kterého poznáte, s kým máte tu čest.

Černý nosorožec je k vidění mnohem méně často než bílý. Je jich taky v celé Africe asi jen pět tisíc, kdežto těch bílých snad ještě 20 tisíc.

Až některého uvidíte, pozdravujte ho, ať je bílý nebo černý :-)